
Julefruktkake er noe jeg alltid har hatt lyst til å prøve helt siden jeg så Minni Mus motta sin ekstremt tunge julekake i filmen “Mikke Mus og vennene hans feirer jul”. Denne julefruktkaken her kan nok sies å være lillebroren til den ordentlige engelske julekaka.
Julefruktkaka har en deilig smak av appelsin og sjokolade. Toppet med fruktblanding og en syrlig glasur.

Julefruktkake
Ingredienser:
- 250 g smør, mykt
- 300 g sukker
- 4 egg
- 3 ts vaniljesukker
- 350 g mel
- 3 ts bakepulver
- 6 ss kakao
- 50 g hakket sjokolade
- 2.5 dl melk
- 2 appelsiner, skallet
Topping:
- 125 g melis
- 1-2 ss sitronsaft
- ½ eske fruktblanding
Slik gjør du det:
- Forvarm ovnen på 180 grader.
- Pisk sammen romtemperert smør, vaniljesukker og sukker.
- Tilsett ett og ett egg.
- Rør inn mel, bakepulver og melk.
- Del røra i to. I den ene røra blander du kakao og revet appelsinskall. I den andre røra blander du inn hakket sjokolade.
- Smør en spiral kakeform. Ha begge deigene i formen, rør rundt med en slikkepott slik at de blander seg lett sammen.
- Stek nederst i ovnen i ca. 45 minutter.
- Velt formen over på et fat når du har tatt den ut av ovnen, og la den avkjøle seg.
- Ta forsiktig av formen.
- Bland melis og sitronsaft sammen. Synes du glasuren er for tykk kan du spe på med litt vann, er den for tynn spe på med mer melis.
- Ha glasuren på kaka og pynt med fruktblandingen.
- Nyt!