
Gulrotkake er en av de mest kjente kakene vi har etter bløtekake og sjokoladekake. Gulrotkake er ekstra saftig da den inneholder revet gulrot som tilfører fuktighet og smak til kaka. Med enkle ingredienser kan du også lage denne knallgode kaka enten du gjør som meg å bruker 2 former eller en langpanne. Topp den saftige kaka med fløyelsmyk ostekrem og friske bær.

Gulrotkake
Ingredienser:
- 6 egg
- 560 g sukker
- 3.5 dl olje
- 350 g mel
- 4 store gulrøtter, revet
- 3 ts bakepulver
- 2 ts vaniljesukker
- 2 ts kanel
- 1 ts nellik
Ostekrem:
- 200 g kremost
- 225 g smør mykt
- 220 g melis
- 2 ts vaniljesukker
Slik gjør du det:
- Sett ovnen på 180 grader og gjør klar formen(e) du skal bruke med stekepapir og/eller smørefett.
- Visp sammen egg, sukker og olje. Bland det godt sammen før du tilsetter revet gulrot.
- Bland alle de tørre ingrediensene i en bolle for seg. Spe eggeblandingen med blandingen av de tørre ingrediensene slik at det blir godt rørt inn.
- Hell røren over i formen(e) du skal bruke. Sett inn nederst i ovnen i cirka 45 minutter. Husk at dette varierer litt på hva slags form du bruker og tykkelsen på kaka, så pass på å sjekk inn på den jevnlig.
- Ta ut og avkjøl helt i formen.
- Mens kaka avkjøles blander du sammen ostekremen. Bland alle ingrediensene sammen til du har en jevn og myk ostekrem.
- Fordel ostekrem slik du ønsker. Pynt gjerne med friske bær eller revet gulrot. Server.
- Nyt!